GOSTUJOČE PERO: BREDA SIKKENS TURŠIČ: Najlepše, ko je prazno
Veliko je bilo že napisanega o Cerkniškem jezeru, težko je dodati kaj novega. Moj prvi spomin na Jezero sega v petdeseta leta, ko me je kot štiriletno deklico neka gospa vzela s sabo na kopanje. Igrala sem se v vodi in gospa me je vzela s seboj v, zame, globoko vodo. Dvigovala me je v zrak in spet spustila v vodo. Pri tem se je vedno bolj oddaljevala od brega in naenkrat ji je zmanjkalo tal pod nogami. Še vedno me je držala, spomnim se, da sem bila pod vodo, oči pa so gledale na breg … k sreči naju je nekdo opazil in potegnil ven. Nekaj podobnega se mi je zgodilo pred dvajsetimi leti v Rešetu. Plavala sem proti bregu in se pod vodno gladino zapletla v rastlinje, tako da nisem mogla stopiti na dno, voda pa je bila previsoka, da bi se oprla na roke. Tudi takrat sem gledala ljudi na bregu in šteti so mi bili trenutki … Nazadnje sem se le nekako sama rešila rastlin in stala v vodi, ki mi ni segala dlje od kolen.
Domačo naravo sem vzljubila na Nizozemskem. Foto: Kina de Vries |
Dokler nisem odšla na Nizozemsko, je bilo Jezero predvsem kraj, kamor smo hodili na kopanje in drsanje. Naravo sem začela spoznavati in jo spoštovati šele potem, ko sem začela spoznavati naravo na Nizozemskem. Kot prostovoljka sem delala v vaškem naravnem parku. Park je bil sprva kmetijska površina. Potem so odstranili rodovitni sloj zemlje, da so prišli do nerodovitne zemlje. Kmalu so pognale prve rastline, ki jih pred tem ni bilo: divje orhideje, okroglolistna rosika, kijasti lisičnjak in razni lišaji. Tu sem spoznala veliko rastlin, ki so bile na Nizozemskem popularne in so jih imeli v gredah, jaz pa sem ob njih samo zmignila z rameni. V Sloveniji je bil to plevel, ki raste na travnikih. Nič posebnega. Ko smo na Nizozemskem obiskali travnik, kakršnih je v Sloveniji nešteto, se je moj odnos do narave spremenil. Travnik, na katerega smo šli lahko samo z vodičem. Za širšo publiko ni bil dostopen.
Cerkniško jezero, vedno fotogenično. Foto: Breda Sikkens Turšič |
Tako sem začela raziskovati in spoštovati naravo doma. Kukavice niso bile več kukavice, ampak orhideje. Plevel je začel dobivati imena. Največ sem se naučila prav od Nizozemcev, ki so bili na raziskovalnem taboru v Cerknici. Z njimi sem hodila na ekskurzije in spoznala veliko novih imen rastlin, kot so močvirna samoperka, zavita škrbica, močvirski meček, itd. Prvič v življenju sem videla bogomolko in nižinskega urha. Te ekskurzije so bile res užitek! Sprehod z dvajsetimi živimi enciklopedijami; eden je poznal metulje, drugi kačje pastirje, tretji dvoživke in plazilce, potem nekdo, ki je vedel vse o insektih, prav vsi pa so bili poznavalci ptičev. Vesela sem, da tudi Notranjski park organizira tovrstne ekskurzije. Veseli me tudi, da se je na Jezeru zadnja leta veliko naredilo, vključno z obnovo meandrov Stržena. Nizozemci so mi povedali tudi zanimiv podatek, da je v Notranjskem parku na kvadratni meter mogoče najti kar 180 različnih življenjskih vrst (rastline, mahi, insekti). Za primerjavo: na Nizozemskem je na kvadratnem metru samo 80 različnih življenjskih vrst. Pa še ta številka se zmanjšuje zaradi prekomernega izločanja dušika, ki drastično duši biodiverziteto. Prekomerno izločanje dušika je posledica intenzivne živinoreje. V bližnji prihodnosti bo ukinjena vsa živinoreja okrog naravnih rezervatov, ki so del Nature 2000.
V Notranjskem
parku je na kvadratni meter mogoče najti kar 180 različnih življenjskih vrst. Foto: Breda Sikkens Turšič |
Jezero mi je najbolj všeč, ko je prazno. Napolnjeno z vodo je kot nešteto jezer na svetu. Ko pa se sprazni, je edinstveno. Sprehod po jamah da občutek, da si na nekem drugem planetu ali v miniaturnem Velikem Kanjonu (Grand Canyonu). Najlepše pa je ujeti trenutek, ko se spet polni. Ko voda dere izpod Javornikov in bruha iz podzemlja na sredi poti.
Ko se jezero sprazni, je kot z drugega planeta. Foto: Breda Sikkens Turšič |
Neštete poti na Cerkniškem jezeru, ki so enkrat na suhem, drugič pod vodo. Foto: Breda Sikkens Turšič |
Upam, da sem s tem pisanjem zbudila zavest obiskovalcev, da je Jezero velik dar, dom močvirskih ptic in postaja za številne ptice selivke.
Komentarji
Objavite komentar