HIŠNO PERO: BARBARA BOLTA SKABERNE: Komu sveti javna razsvetljava?
Na problem so kmalu začeli opozarjati tudi biologi, naravovarstveniki, okoljevarstveniki in zdravniki. Seveda svetlobo potrebujemo, a svetlobna obremenitev okolja lahko povzroča za človeka motečo osvetljenost, zaradi bleščanja ogroža varnost v prometu, zdravstvene težave, zaradi sevanja proti nebu pa vnaša motnje v selitvene poti ptic ter nočno življenje žuželk in drugih živali. Da stroškov za električno energijo, ki se porabi za prekomerno osvetljevanje, niti ne omenjamo.
Tole pisanje je precej obširno, a vas vabim, da vztrajate do
konca, kjer navajam tudi nekaj podatkov za občino Cerknica.
Svetlost neba nad Evropo |
Snopi svetlobe, ki mimo zvonika manjše podeželske cerkve osvetljujejo nebo (foto: Andrej Mohar) |
Naravovarstven problem predstavlja tudi osvetljevanja objektov kulturne dediščine
Slovenija je znana po številnih cerkvah. Po podatkih Slovenske škofovske konference je samo katoliških cerkva v Sloveniji 2864. Več kot polovica cerkva je osvetljenih, večinoma od spodaj navzgor. Tako lahko mimo objekta v nebo in okolico uhaja tudi več kot 80 % svetlobe in nebo nad njimi dobesedno žari. Poseben problem predstavlja osvetlitev cerkva, ki stojijo izven naselij, v naravnem okolju, kjer je vrstna pestrost še dokaj dobro ohranjena. Zato je vpliv svetlobnega onesnaženja na teh območjih toliko večji.
Naravi prijaznejša razsvetljava cerkva in ostalih kulturnih spomenikov
Skupina slovenskih strokovnjakov se je v okviru projekta LIFE + »Življenje ponoči« (2009 - 2014) namenila poiskati tehnično rešitev za naravi bolj prijazno in energetsko učinkovitejše osvetljevanje cerkva, ki bo prispevala k zmanjšanju negativnih vplivov na okolje in izboljšanju razmer za nočne živali. Biologi so se osredotočili na preučevanje vplivov različnih tipov osvetlitve na nočne metulje in netopirje. Cerkve kot raziskovalne objekte so izbrali tudi zato, ker si nekatere vrste netopirjev poleti najdejo zatočišča na cerkvenih podstrešjih in zvonikih.
Strokovnjaki iz društva Temno nebo Slovenije so v projektu razvili prirejeno svetilko z manjšo močjo, brez modre in UV svetlobe, opremljeno z masko/zaslonko, ki osvetljuje le fasado cerkve. V raziskavi so dokazali, da je takšna svetilka bolj prijazna do nočno aktivnih živali.
Naravi prijaznejša svetilka (levo), ki omogoča senčenje preletnih odprtin za
netopirje na zvoniku in nad vrati cerkve (desno) |
Preizkus v okviru projekta je pokazal, da so netopirji ob prilagojeni
osvetlitvi izletavali prej in se tako pravočasno odpravili na lov. Ulično svetlobo so jim namreč zasenčili.
Nočni metulji so na umetno svetlobo še posebej občutljivi, saj vpliva na njihovo orientacijo. Okoli svetilk lahko krožijo brez konca. Nekatere žuželke tako zaradi izčrpanosti obnemorejo (se ne prehranjujejo in ne razmnožujejo), druge se ujamejo v svetilke ali pa se scvrejo v bližini močne sijalke. To negativno vpliva na velikost naslednjih generacij. Izginjanje metuljev ne pomeni le manj hrane za žužkojede živali, kot so netopirji, ptice in dvoživke, nočni metulji so tudi pomembni opraševalci, takoj za čebelami, zato so nepogrešljivi v kmetijstvu in s tem ključni za preživetje človeka.
Projekt Življenje ponoči je sicer res ponudil omilitev problema, a zavedati se moramo, da je osvetljevanje z naravi prijaznejšimi svetilkami še vedno le kompromis in da je za varstvo ogroženih vrst nedvomno najboljša nična osvetlitev. V primeru, ko se osvetlitvi (četudi prilagojeni) res ni mogoče izogniti, pa je smiselno razsvetljavo ugašati po 22. ali 23. uri.
Občina Cerknica in svetlobno onesnaževanje
Slika 7: Tako je bilo videti zvezdno nebo nad Cerknico
leta 2011 (foto: Andrej Mohar) |
Ker nimamo nočne fotografije Cerknice danes, sem predstavnika podjetja Euromix, ki je v projektu Življenje ponoči razvil prilagojeno svetilko in jo tudi trži, vprašala, kako bi izgledal pogled iz Slivnice danes. Povedal je, da bi bil sij svetlobe javne razsvetljave precej manjši, saj so svetilke skladne z uredbo (svetijo le navzdol), bi pa bila barva tega sija bolj hladno bela, ker ima večina svetilk barvno temperaturo 4.000 K. A to za človeka in živali ni ugodno. Občina Cerknica je bila namreč med prvimi občinami, ki je razsvetljavo prilagodila zahtevam Uredbe, takrat pa je bilo na tržišču moč dobiti skoraj izključno LED svetila s hladno svetlobo.
Na območju Notranjskega parka ima od skupno 7 cerkva naravi prijaznejšo razsvetljavo ena cerkev (na Rakeku). Eden od primerov dobre prakse je Krajinski park Ljubljansko barje, kjer je bila osvetlitev prilagojena na vseh 10 cerkvah v parku.
Žal Uredba nima omejitve glede spektra, ne zahteva uporabe okolju in naravi bolj prijazne barvne temperature svetlobe, čeprav so si okoljevarstveniki prizadevali določiti uporabo le rumenkaste oz. toplo bele svetlobe (z maksimalno barvno temperaturo 2.700 kelvinov). Kljub temu pa se v zadnjem času že nameščajo svetlobna telesa z 2.700 K, največ 3.000 K. Upam, da bo takih odločitev vse več.
Komentarji
Objavite komentar