HIŠNO PERO: INDIJANCI IN KAVBOJCI V RAKOVEM ŠKOCJANU
Apači pod Malim naravnim mostom v Rakovem Škocjanu. |
Več filmov o pogumnem Apaču Vinetouju so v 60. letih 20. stoletja posneli po istoimenski seriji knjig, ki jih je napisal nemški pisatelj Karl May. Najbolj priljubljena izmed filmov, Winnetou I in Winnetou II, je režiral legendarni režiser Harald Reinl. Glavne vloge v filmu so odigrali Američan Lex Barker kot Old Shatterhand in Francoz Pierre Brice kot Winnetou. Zgodba se dogaja na Divjem Zahodu, a za lokacijo snemanj niso izbrali ZDA, ampak takratno Jugoslavijo. Snemali so večinoma na Hrvaškem: Tulovi Gredi, prelazu Mali Alan in Paklenici. Nekaj prizorov je posnetih na Plitvičkih jezerih. Del zgodbe pa je posnet tudi v Sloveniji. Leta 1964 so posneli prizor v Županovi jami, Postojnski jami in Otoški jami ter v Rakovem Škocjanu. Tako je, prav v našem čudovitem Rakovem Škocjanu, od koder obstajajo fotografije, ki so objavljene v filmski knjigi.
Zgodba drugega filma o Vinetouju nadaljuje pripoved iz prvega dela. Old Shatterhand in Vinetou se znajdeta v središču konflikta med belimi naseljenci in Indijanci. Vinetoujevo ljudstvo, Apači, se trudi ohraniti svojo sveto zemljo in se brani pred invazijo belih naseljencev, ki si želijo rudnike srebra. Old Shatterhand in Vinetou združita moči, da bi preprečila eskalacijo konflikta, razkrila krivce za nerede in zadostila pravici.
Spodnje fotografije prikazujejo iste lokacije v Rokavem Škocjanu med snemanjem in danes.
Filmi o Vinetouju so bili slavni tudi zaradi slikovite narave in spektakularnih akcijskih prizorih, pa tudi po nepozabnem prijateljstvu med glavnima junakoma. Igralca Lex Barker in Pierre Brice sta odlično upodobila svoji vlogi ter prispevala k priljubljenosti in uspehu filma.
Zanimivo je, da so za snemanje nekaterih prizorov uporabili lokacijo v današnji Sloveniji, natančneje v Rakovem Škocjanu. Prav kulise Rakovega Škocjana so dodale edinstveno ozadje za nekatere prizore v filmu, ki sonaj bi se odvijali na Divjem Zahodu.
Komentarji
Objavite komentar