HIŠNO PERO: RUDI KRAŠEVEC: GLASNI SOSEDJE
Če se ob večerih sprehajamo ob robu Cerkniškega jezera, včasih pa celo kar z domačega dvorišča, lahko slišimo glasno zavijanje. Marsikoga ob tem spreleti srh, kaj neki to tuli v noč?
Nočno zavijanje šakalov marsikomu zveni srhljivo, a zanje je to običajen način klicanja k zbiranju. Foto: Janez Tarman |
To tuljenje je pogosto skoraj edini očiten znak prisotnosti evrazijskega šakala (Canis aureus) v naši okolici. Kot je iz latinskega imena razvidno, gre za živali, ki spadajo v družino psov (Canidae), kamor pri nas uvrščamo še lisico (Vulpes vulpes), volka (Canis lupus) in domačega psa (Canis lupus familiaris).
Na območju Cerkniškega jezera so
šakali prisotni že vsaj od leta 2013, trenutno pa beležimo 4 trope med
Podskrajnikom in Gorenjim Jezerom. Foto: Janez Tarman |
Šakali so razmeroma majhni plenilci, ki so nekoliko večji od lisice, vendar precej manjši kot volk (glej sliko: primerjava). Ker je veliko manjši kot volk, tudi izbira plen, ki je veliko manjši. Šakalov glavni prehranski vir so miši, voluharice in drugi mali sesalci, vendar so pri iskanju hrane zelo iznajdljivi in niso izbirčni. V njihovi prehrani zato najdemo tudi sadje, nevretenčarje, mrhovino, včasih uplenijo celo ptice, zajce, srno ali kakšno domačo žival. Zelo pomemben vir hrane zanje pa so tudi smeti in klavniški odpadki, ki jih najdejo v naravi.
Primerjava velikosti volka (levo), šakala (sredina) in lisice (desno) posnetih na istem mestu. Foto: Rudi Kraševec. |
So socialne živali, ki tvorijo v skupine ali trope, v katerih je določena hierarhija. Trop usmerjata vodeča samica in samec ter mladiči tekočega leta. Teritoriji tropa so običajno veliki do okoli 10 km2, tropi pa so večinoma na ravninah in nižjih legah, v mozaični krajini, kjer se prepletajo kmetijske površine in površine v zaraščanju. V kritju grmovja si ustvarijo brlog, na kmetijskih površinah pa iščejo hrano.
Šakal s plenom. Vir: European Wilderness Society |
Zelo pogosto se naselijo tudi dokaj blizu človeškim naseljem, vendar se človeku dosledno izogibajo. Zato bomo v naravi šakala zelo težko opazili, saj so aktivni le ponoči, za kar uporabljajo predvsem svoja izvrstna voh in sluh. Lahko pa v blatu iščemo njihove sledi, ali pa najdemo iztrebke, ki pa so zelo podobni lisičjim, kar otežuje zanesljivo prepoznavo.
Primer odtisa stopinje šakala z merami. Pri dobrem odtisu je vidna zraščenost srednjih dveh blazinic, ki pa se hitro zabriše, pojavlja pa se tudi pri nekaterih psih, kar otežuje zanesljivo določitev. |
Kateri dejavniki so razlog za to širjenje populacije, še ni povsem jasno. Prevladujeta dve teoriji: prva pravi, da se je s skorajšnjim iztrebljanjem populacije volka v 20. stoletju sprostil ekološki prostor za širitev šakalov. Podobna situacija se je zgodila v Severni Ameriki, kjer ekološko nišo šakala zaseda kojot. Ob odsotnosti volka se je močno povečala populacija kojotov, ko pa so volkove ponovno naselili, je številčnost kojotov upadla. Druga teorija pa zagovarja, da se je s spremembo rabe tal, predvsem z opuščanjem rabe, vzpostavil ugoden življenjski prostor za šakale. Poleg tega pa se je s podnebnimi spremembami skrajšal čas trajanja snežne odeje in njena globina, šakal pa raje izbira območja, kjer je zima bolj mila, saj ostra zima z obilico snega predstavlja zanj ekološko bariero. Verjetno je končna resnica nekje vmes.
Foto: Wikimedia Commons (By Davidvraju - File:Jackal (2).jpg, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64092282) | |
V Sloveniji se šakali redno pojavljajo od konca 20. stoletja, v letu 2009 pa je bil potrjen prvi trop, kar pomeni stalno prisotnost in ne več zgolj prehodne prisotnosti posameznih živali. Od takrat se je vrsta prostorsko širila in številčno krepila in je presegla številčnost 1000 živali v letu 2018. Na območju Cerkniškega jezera so šakali prisotni že najmanj od leta 2013, trenutno pa med Podskrajnikom in Gorenjim Jezerom beležimo 4 trope. To je verjetno tudi število tropov, ki lahko obstajajo na tem območju.
Prvi popisi šakalov so v Sloveniji v večjem obsegu potekali v okviru društva Dinaricum, postopoma pa je to prešlo v domeno upravljavcev lovišč. Vendar smo tudi biologi Notranjskega parka pozorni na njihove znake prisotnosti, saj vsi podatki lahko pridejo prav pri poznavanju in preučevanju narave. Vsekakor bomo njihovo prisotnost in vpliv na druge vrste v prihodnosti še podrobneje spremljali.
Tako ste na kratko spoznali naše nove sosede in če se vprašate, zakaj tulijo? Zelo verjetno je, da je to njihov prvi večerni klic za živali iz istega tropa, naj se zberejo na kupu.
Komentarji
Objavite komentar